Zapraszamy na koncert monograficzny Lidii Zielińskiej, profesor poznańskiej Akademii Muzycznej, w wykonaniu kompozytorki i młodych artystów związanych z uczelnią.

Koncert odbędzie się w Auli Nova Akademii Muzycznej (ul. Św. Marcin) we wtorek 4 października 2022 r. o godz. 19.00. Wstęp wolny

Usłyszymy 6 utworów powstałych na przestrzeni kilkunastu lat napisanych na zróżnicowany skład instrumentalny, np. saksofon i CD, kwartet smyczkowy i taśmę czy orkiestrę kameralną, z wykorzystaniem nowoczesnych środków kompozytorskich, takich jak brzmienia elektroniczne czy dźwięki naturalne przetwarzane przez komputer, także na żywo. Koncerty Lidii Zielińskiej zawsze stanowią dla słuchaczy ciekawe przeżycie akustyczne, to muzyka wyrafinowana, działająca na zmysły i intelekt, zwracająca uwagę na zazwyczaj niedostrzegane aspekty świata dźwięków. Dzięki słownemu wprowadzeniu do każdego z utworów, nawet Ci, którym muzyka współczesna wydaje się odległa i trudna, mogą lepiej ją poznać i zrozumieć, wychodząc bogatsi o nowe doświadczenie.

Lidia Zielińska w środowisku muzycznym określana jest jako mistrzyni łączenia klasycznych instrumentów z elektroniką, a jej utwory od wielu lat wykonywane są na festiwalach muzyki współczesnej na całym świecie. Za swoją twórczość otrzymała kilkanaście prestiżowych nagród, w tym nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za „wybitne i wszechstronne osiągnięcia kompozytorskie” (2007) i Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2015). Kompozytorka od wielu lat pełni różne funkcje społeczne, m.in. wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich i wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, członkini komisji programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (1989–92 oraz 1996–2005), dyrektor artystycznej Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” (1989–92), międzynarodowego festiwalu „Dziecko i dźwięk” w Poznaniu.