Korzystając z zaproszenia naszej koleżanki z SAUAM – Zosi Czerniejewicz-Schroten zorganizowaliśmy przy Jej pomocy letni piknik dla absolwentów i pracowników Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza w Poznaniu w Nowej Róży koło Nowego Tomyśla.
W czwartek 11 sierpnia 2022 roku autobus pełen absolwentów UAM wyjechał w trasę. Pierwszym przystankiem była wizyta w Pałacach Sczanieckich i Hardtów w Wąsowie. Drugim okazało się już miejsce docelowe – Nowa Róża, gdzie powitała nas Zosia Czerniejewicz-Schroten w holenderskim przebraniu. Jako że przybyliśmy w porze obiadowej, zasiedliśmy do posiłku na świeżym powietrzu. Tam przywitał się z nami i w niezwykle interesujących opowieściach dzielił się swoimi pasjami uroczy gawędziarz – Marek Grądzki, ekonomista, dziennikarz, rolnik i producent serów, który zamienił Poznań na wieś.
Następnie odbyliśmy popołudniową sesję dydaktyczno-poznawczą na ławeczkach pod lipą. Sporą porcję wiedzy o rozwoju osadnictwa na przestrzeni wieków na przykładzie wsi olęderskiej jaką jest Nowa Róża przekazał Jerzy Łojko. Temat był tak ciekawy, że „zaszliśmy” w nim aż na Kujawy. Jerzy Łojko mówił tak interesująco i wplatał ciekawe fakty z historii, że grupa poprosiła o jeszcze jedną prelekcję w przyszłości, ale już w Poznaniu. Po nim, informacje o lesie, rozwoju leśnictwa, łowiectwie itd. na terenie nowotomyskiego przekazał Maciej Kolańczyk i ciężko mu było kończyć, ale upływający czas nie pozwalał na dłuższą gawędę…. Opowieściom towarzyszyła biesiada. Z cicha i nieśmiało zaczęła się sączyć muzyka, ale wspomagana gardłami zabrzmiała głośniej. Zegar nieubłaganie wybił godzinę odjazdu. Trudno się odjeżdżało z Róży. Powróciliśmy do Poznania i w pożegnaniach wyczuwało się, że czas spędziliśmy znakomicie.
Cieszymy się z tego dziękujemy Zosi Czerniejewicz-Schroten za gościnę.
Do zobaczenia na kolejnej trasie!

Tekst Adi Zimmer

Fot.Wacława Małecka